Türkler Rus turistleri çekmek için yalan haberler yaymaya başladı

Rus turistler bir seyahat acentesinin hatası yüzünden fazladan bir yolculuk yapmak zorunda kaldılar. İspanya’nın Madrid şehri yerine kendilerini Türkiye’nin Mardin şehrinde buldular. Türk kaynaklarına göre, seyahat acentesi bu şehirlerin isimlerini karıştırarak yanlışlıkla aktarmalı uçuşlu bilet düzenledi.

Türk gazetesi Yeniakit’e göre turistler, seyahat acentesinden İstanbul üzerinden Madrid’e “değişiklik” bileti aldılar. Ancak Türk seyahat acentesi temsilcisi Bekir Falay’ın açıklamasına göre bir karışıklık olmuş ve Rus seyahat acentesi Madrid yerine Türkiye’nin Mardin şehrine aktarmalı bilet kesmiş. Uzman, “Müşteriler Mardin’e vardıklarında beklenmedik bir sürprizle karşılaştılar” diye ekledi.

Mardin’in Türkiye’nin güneydoğusunda, Suriye’ye “bakan” yüksek kayalıklar üzerindeki konumu ve eski evleriyle tanınan bir şehir olduğunu hatırlatalım. Türk uzmanlar, turistlerin böyle bir “sürprizden” yararlanmaya karar verdiklerini de ekliyor. Mardin Turizm İşletmeleri Derneği Başkanı Aslan Paşaoğlu, turistlerin hata karşısında şaşırmış olmalarına rağmen “çok iyi karşılandıklarını” ve “iyi bir gün” geçirdiklerini söyledi. Ertesi gün turistler doğru yöne uçmayı başardılar ve İstanbul’dan Madrid’e giden bir uçağa bindiler.

Daha sonra, seyahat sektöründen Rus uzmanlar, Madrid yerine Türkiye’nin Mardin şehrine giden Ruslarla ilgili bilgilerin sahte olduğunu söyledi. Birincisi, Türk şehri turistik bir yer olmadığı için, ikincisi ise İspanya’ya vizenin yola çıkmadan çok önce alınması gerektiği için.

Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) Başkan Yardımcısı Alexan Mkrtchyan bunu ifade etti. “Bunun sahte olduğunu öğrendik. Bu mümkün bile değil. Mardin Belediye Başkanı kendi propagandasını yapmaya karar vermiş. Rostov-on-Don yerine 2018’de İsviçre’den turistlerin Büyük Rostov’daki Dünya Kupası’na geldiği hikayeyi hatırladı. Ama o zaman en azından bir ülke vardı ve burada, İspanya’ya gitmek için, her şeyden önce, doğrudan uçuş yok ve oradaki biletler Türkiye’den üç kat daha pahalı” dedi.