Bir Rus turist, bir Türk kadından erkeklerini nasıl seçtiklerini öğrendi ve şaşırdı.

“Sevimli bir hayat Türk kadınlarıyla ilgili değil, kesinlikle” diyen Rus kadın, Türkiye’de erkeklerin aileyi maddi olarak geçindirmesine rağmen önemli konularda kararın kadınlara bırakılmasına şaşırdı. Rus turist, sahil cumhuriyetindeki kadınların eşlerini nasıl seçtiklerini yeni Türk tanıdığından öğrendi ve ardından Yandex.Zen’deki blogunda anlattı.

“Türkiye’de kadın ve erkek arasındaki ilişkinin temel özelliklerinden biri çiftin reisliği. Genellikle Türklerin aileden sorumlu olduğuna inanılır, Türkler ise uysal ve itaatkâr ev kadınları olarak görülür. Bu efsaneleri ortadan kaldırmak için acele ediyorum: erkekler para kazanıyor ve aileyi tamamen geçindiriyor – bu doğru, ancak önemli kararlar eşler tarafından veriliyor “dedi.

Ona göre, Türk kadınları gelecekteki seçimleri konusunda çok talepkar ve seçici, bu nedenle bir erkeğin dış çekiciliği finansal ödeme gücünden daha az önemli. “Erkeklerin ana hedefi aileyi geçindirmek, bizimki ise ev ve çocuklarla ilgilenmek, tüm önemli sorunları çözmek. Ailelerimizdeki yaşam biçimi şuna benzer: koca para kazanır, getirir, karısına verir ve kadın da zaten bunu uygun bir şekilde elden çıkarır” dedi.

Türk kadınları yerel taliplerinde belirli nitelikleri takdir ediyor ve seçimlerini yaparken onlara rehberlik ediyor. Bu aile, sadakat, çocuk sevgisi, sevgili kadına karşı cömertlik: ona altın ve iltifatlar sunmak. Türk’ün kendi arabasının olması da önemli ve hatta zorunludur. Rus kadının da belirttiği gibi, bu, Rusya Federasyonu da dahil olmak üzere çoğu ülkede olduğu gibi apartman dairelerinden ziyade Türkiye’deki lüksün göstergelerinden biridir.

“En ilginç şey, Türkiye’de önemli meselelerin çoğunun kadınlar tarafından çözüldüğü doğru, kelimenin tam anlamıyla her şeyi kendileri yapabiliyorlar. Kocaları işteyken evi temizleyecek, yemek yapacak, çocuklarla oynayacak, arkadaşlarıyla buluşacak, tüm dedikoduları ve haberleri tartışacak, alışverişe gidecek, tekrar yemek yapacak ve bir daire içinde devam edecek zamanları var. Hatta yardım almadan küçük onarımlar bile yapabilirler – bu onların yetiştirilme tarzıdır. Aslında Türk kadınları ev hanımı oluyor ve nadiren çalışıyor, kariyer yapmak istemedikleri için değil, aksine birçoğu gelişmek, haberleri okumak ve ülkedeki ve dünyadaki olayları takip etmek için çabalıyor. Türkiye’deki okul öncesi sistem farklı: anaokulları yarım gün çalışıyor ve dadılar çok pahalı, bu da tam olarak çalışmalarına izin vermiyor. Bu nedenle kadınlar bebek bakıcılığı gibi zor bir görevi üstleniyorlar” dedi ve Türk kadınlarının “Evin reisi kazanan değil, harcayandır” atasözüne dayanan bir aile içinde yaşadıklarını ekledi. Ancak erkekler farklı düşünüyor ve eşleri de fikirlerini değiştirmek için acele etmiyor.